İngiltere’de hekimliğin GMC kaydı olmadan bir başka yolu Medical Training Initiative

MTI yolu olarak kısaltılan bu yol, yurtdışında uzman olmuş ve belli bir tecrübesi olan hekimleri alıp belli bir konuda İngiltere’de eğitim vermek ve onları sonra tekrar kendi ülkelerine geri yollamak amaçlı tasarlanmış bir yol.

Örneğin şöyle bir ilan açılabilir ; Böbrek transplantasyonu konusunda yetiştirilmek için Yurtdışından Üroloji uzmanı aranıyor. Bu şekilde hastane size sponsor olduğu vakit Hastane sizin için GMC kaydını alıyor. Herhangi bir sınav vermenize gerek kalmıyor. Bir eğitim programına dahil oluyorsunuz. En güzel kısmı da bu, MTI programında asistanlığa girmişsiniz gibi ne rotasyon yapacağınız, ne kadar yapacağınız hepsi belli Sonrasında ülkenize dönmeniz beklense de genellikle bu yolla gelen hekimler sonrasında İngiltere’de çalışmaya ve kariyerlerine devam ediyorlar. Her zaman uzman olmanız ya da bir konuda derinleşmeniz de beklenmiyor. Bir yandan İngiltere ihtiyaçlarını karşılamak için pratik bir yol, çünkü hazır yetişmiş doktor ithali. Tek ihtiyaç duyulan şey dil yeterliliğini kanıtlamak : OET veya IELTS.

NHS jobs veya Trac Jobs sitelerinde bu tür ilanlar görülebilir.

Bu yolla geldiğiniz zaman hastanenin size sağladığı bize çeşidine göre Tier iki veya Tier beş yahut geçici hükümet değişim çalışma vizesi ile gelebilirsiniz . Geçici hükümet değişim çalışma vizesi aldığınız zaman sağlık sigortasını vize başvurusu yaparken ödemeniz gerekiyor ama sonra hepsini geri alabiliyorsunuz.

https://www.aomrc.org.uk/immigration-health-surcharge-refund/

https://www.rcpsych.ac.uk/training/MTI#:~:text=Do%20I%20have%20to%20pay,Immigration%20Health%20Surcharge%20refund%20form.

Aşağıda örnek bir MTI programı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

If you have five years’ postgraduate experience and would like to focus on training up to consultant level in your specialty, UHS can provide this opportunity with two-year fellowships in several specialty areas. You’ll be appointed for a probationary year to start with and then, subject to satisfactory performance, you’ll be able to complete the rest of your training here at UHS.

Medical Training Initiative (MTI) places are also available at UHS in specialist areas. These usually suit junior registrar level trainees and are run through the various Royal Colleges. They are for overseas doctors and are a great way to establish yourself in the NHS.

We also have two-year post CCT/CESR fellowships in many areas where you can sub-specialise prior to applying for a substantive consultant post.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *